Naravna hrana: kislo zelje

november 2020
Naravna hrana: kislo zelje

Danes je prehrana zelo raznolika in bogata, vendar ji primanjkuje vitaminov.

Ker se živila preveč industrijsko predelujejo, ne obdržijo svoje vrednosti.

Civilizirana hrana nam slabi telo.

Bolj kot se živilo preprosto pripravi in predela, več hranilnih vrednosti obdrži.

Naravna hrana ohranja ravnovesje v telesu.

Tako se razni povzročitelji bolezni ne morejo razvijati v našem telesu.

 

KISLO ZELJE

nudi razen citrusov, granatnih jabolk, črnega ribeza in paprike največje zaloge vitamina C.

Pomorščak James Cook je založil svoje ladje s sodi kislega zelja, ki niso bili le hrana, temveč tudi zdravilo. Brez težav je lahko leta in leta, kljub slabim zalogam zdrave hrane, nadaljeval svoja odkritja in raziskovanja po najoddaljenejših morjih, brez da je na krovu imel enega samega bolnika s skorbutom, to je pomanjkanje vitamina C v telesu, ki povzroča krvavitev dlesni, drobne razjede in nekroze na ustni sluznici, otekline ob sklepih, hitro krvavitev kože, splošno utrujenost in slabost.

Sveže kislo zelje vsebuje ogromne količine vitamina C, naravno mlečno kislino in nekatere dejavne encime, ki odlično vplivajo na človekovo črevesno floro.

Voda kislega zelja je zdravilo za želodčne in črevesne težave.

Pri tem je potrebno omeniti, da preslano, tovarniško in hitro pripravljeno kislo zelje ne deluje blagodejno na človekov organizem. Zdravilne učinke ima samo presno in ne kuhano kislo zelje.

 

Doma pripravljeno kislo zelje v manjših količinah

Glavo belega zelja narežete z nožem na tanke rezine, kot »rezance«. Napolnite steklen kozarec volumna 5 litrov, približno 2cm debelo. Na to plast potresete ščepec soli, kumine in popra. Lahko dodate tudi koščke paprike ali čilija.

Sledi nova plast narezanega zelja in začimb. S tem postopkom nadaljujete dokler posoda ni polna. Lahko jo napolnite tudi samo do polovice. Vso vsebino dobro pretlačite, pokrijete z plastično folijo in obtežite z utežjo, kot je kamen ali vreča, napolnjena z vodo.

Če želite vrenje pospešiti, zelju dodate malo vode, v kateri raztopite zgoščeno sirotko. Zelje je potrebno hraniti 2 do 3 tedne v prostoru, v katerem ni nižja temperatura od 20 stopinj. Nato postavite posodo z zeljem na hladno, da se vsebina ne pokvari.

 

Poizkusite, ne bojte se...

Morda se za začetek lotite manjše količine, npr. kozarca za vlaganje.

Pripravite se na kiselkaste vonjave v prostoru, kjer boste shranjevali kozarec z zeljem, zato vam priporočam, da shranjujete živilo v prostorih, ki vam niso bivalni.

Uživajte v pripravi in ob zaužitju kislega zelja!

Jana