Vaje s Saško: Opazovanje telesa

april 2020
Vaje s Saško: Opazovanje telesa

Vaja: OPAZOVANJE TELESA

Vaja opazovanja telesa je namenjena krepitvi prisotnosti zavedanju čutenja, saj smo večino svojega dneva z mislimi v preteklosti ali prihodnosti, pri tem pa zamudimo veliko informacij sedanjega trenutka. Ta vaja vam pomaga, da trenirate usmerjanje svoje pozornosti (tudi, če vam bo uhajala ali boste vmes zaspali), poglabljanje sproščenosti in stika s svojim telesom. S tem, ko spoznavate kaj čutite, boste še bolje spoznali sebe o tem, kje se nahajate in katero smer izbrati za naprej. Z rednim izvajanjem te vaje, boste bolj jasno čutili.

Priporočeno trajanje vaje: 15 – 20 min.


Navodila za izvedbo vaje:

1. Udobno se namestite v sedeči položaj, tako da so stopala na tleh, roke sproščeno počivajo na nogah ali na naslonjalu in da ima hrbet oporo..

Opomba: Sedenje v položaju s prekrižanimi nogami in brez podpore hrbta, lahko ustvari dodatne občutke napetosti in preusmeri vašo pozornost vstran od bolj nežnih zaznav, s katerimi poskušamo navezati sitk.

2. Zaprite oči in naredite nekaj res globokih vdihov in izdihov, pri tem pa opazujte dolžino svojega diha.

3. Zdaj pa si predstavljajte, da z zaprtimi očmi usmerite pogled v notranjost svojega telesa. Kot bi skenirali svoje telo. Opazujte kaj čutite v nogah, v bokih, mehurju, ledvicah, (v rodilih), črevesju, želodcu, jetrih, pljučih, srcu, ramenih, rokah in vse do glave. Pri vsakem delu telesa si vzemite čas, da opazujete, kaj čutite. Lahko si postavite tudi vprašanje (npr. “Kaj čutim v želodcu?”).

 

Medtem, ko opazujete, bodite pozorni na svoje občutke, v posameznem delu telesa:

- Čutite mravljinčenje ali širjenje toplote?

- Je kakšen del telesa, ki ga ne morete začutiti?

- Imate na mestu kakšnega dela občutek praznine, kot da tam ni ničesar?

- Je kakšen organ ali del telesa, ki ga niste mogli začutiti?

- Zaznate določen del telesa bolj temno ali svetlo?

-  Ste kje zaznali neprijeten občutek, tiščanje ali bolečino?

- Se pri katerem predelu telesa vzbudi v vas nemir?

 

4. Ko ste natančno preskenirali svoje telo od stopal do vrha glave, za zaključek naredite globok vdih in izdih, ter počasi odprite oči.

 

5. Priporočeno je, da si zapišete svoje občutke, da jih boste lahko kasneje primerjali.

 

Opomba: Pod občutke navedite  kakršnekoli zaznave in misli, ki so se pojavile med vajo ali takoj po vaji. Lahko so odgovor na vprašanja pod točko 3. Ni napačnega odgovora. Karkoli ste zaznali ali niste začutili, je informacija, ki vam pove, kako dobro čutite svoje telo in je hkrati vaša usmeritev za naprej.


 

Dodatek:

 

Po nekaj ponovitvah te vaje ali ko boste imeli občutek, da vam vaja uspeva, jo lahko ponovite po istih korakih z odprtimi očmi. Pogled usmerite ravno predse in nekoliko navzdol, v mislih pa usmerite pogled v notranjost svojega telesa. Vsi ostali koraki so enaki.

Dodatna vaja vam pomaga, da počasi prenesete zavedanje v vsakdanje življenje in ga tako ohranite v pogovorih, dejavnostih, delu, rekreaciji, počitku, itd.

Bolj, kot boste v vsakem trenutku vedeli kaj čutite, bolj boste iskreni do sebe, saj resnico najbolj prepričljivo skrijemo tako, da jo skrijemo pred samim seboj.  Če se torej izogibamo neprijetnim situacijam, neprijetnim občutkom, ničesar ne rešimo. Dovolite si čutiti vse odtenke občutkov, saj se vam s tem odpre ne le paleta neprijetnih ampak tudi najbolj prijetnih občutij.

 

Prijazni pozdrav, Saša